TeachHub
Незалежна Освітня Корпорація
Щоб записати цікавий та корисний відеоурок, необов’язково закінчувати режисерський факультет і витрачати великі кошти на апаратуру. Якісний навчальний ролик може зробити кожен за невеликі гроші: достатньо аматорської відеокамери та мікрофону.
Розглянемо процес створення навчального відео: від сценарію до зйомки.
Розрізняють три типи навчального відео:
Скрінкасти – запис з екрана комп’ютера і закадровим голосом, який коментує те, що відбувається в відео. Це оптимальний варіант, коли потрібно навчити глядачів користуватися комп’ютерною програмою, Інтернет-інструментом тощо.
Відеосупровід – відео, на якому людина сидить перед камерою і читає текст. Такий формат відео зазвичай використовують в якості доповнення до презентації PowerPoint, коли потрібно прокоментувати слайди.
Відеоурок – короткий навчальний ролик. За форматом схожий на ТВ-передачу. Згадайте будь-яку кулінарну програму, наукові експерименти чи відкриті уроки від найкращих педагогів світу. Відеоуроки відрізняються багатим відеорядом та ретельно продуманим сценарієм.
Розглянемо алгоритм створення навчального відео.
Крок 1. Визначте цільову аудиторію.
Це можуть бути учні з певним рівнем знань з вашого предмету (відео для «слабких» чи «сильних» учнів, пояснення нового матеріалу для роботи за технологією переверненого класу тощо), батьки учнів (поради з виховання та ін.) чи колеги (пояснення методики викладання предмету, відеопрезентація власного досвіду, майстер-класи тощо).
Крок 2. Складіть сценарій майбутнього відео.
Навіть якщо ви відмінно розбираєтеся в темі, розробити сценарій необхідно. Він допоможе:
Структурувати виступ, продумати тези, поради та приклади, які зроблять урок більш насиченим і цінним.
Уникнути непотрібних пауз і вигуків на кшталт «еееееемм», як у журналістів ТВ під час прямих включень з місця подій. Під рукою завжди буде шпаргалка, якщо ви раптом зіб’єтеся і втратите хід думок.
Почніть з найцікавіших фактів або коротко розкажіть, про що буде урок. В середині максимально докладно розкрийте тему уроку. В кінці сценарію зробіть узагальнення і ще раз пройдіться по ключовим моментам. Складіть невеликий анонс наступного уроку – глядач завжди повинен чекати на продовження.
Крок 3. Підберіть мікрофон
Кращий мікрофон для відеозйомки – маленький і непомітний.
Для запису відеоуроків підійдуть три типи мікрофонів:
Петличний мікрофон – маленький і легкий мікрофон, який кріпиться до одягу. Завдяки мініатюрності він майже непомітний і не заважає ведучому. Людина може спокійно ходити по знімальному майданчику, жестикулювати, брати в руки предмети. Петлички вловлюють звуки лише в радіусі 20-30 сантиметрів навколо себе, фільтруючи віддалені шуми.
Головний мікрофон – бюджетний варіант, являє собою звичайні навушники з гарнітурою. Професійні оратори використовують моделі без навушників. Головний мікрофон завжди тримається на одній відстані від рота і не торкається одягу під час руху, як це іноді буває з «петличками». Такий тип мікрофона теж підходить для зйомки роликів та інтерв’ю.
Накамерний мікрофон – пристрій, який кріпиться на відео- або фотокамеру. Такий мікрофон ловить звуки виключно перед собою, фільтруючи ті, що звучать з інших боків.
Такий мікрофон завжди за кадром, тому не відволікає увагу. До того ж його можна прикріпити до спеціального тримача і піднести ближче до ведучого та якісно прописати кожну репліку.
Крок 4. Виберіть місце зйомок
Популярність відео багато в чому залежить від картинки. Тут важливу роль відіграє фон. В ідеалі місце зйомки має на 100% підходити до теми відеоурока. Наприклад, якщо ви знімаєте хімічний дослід, обладнайте місце зйомок під лабораторію.
Крок 5. Виставите освітлення
Погане освітлення – лютий ворог хорошого кадру. Фахівці використовують термін «робоче освітлення» – це дуже яскраве світло (від 500 до 1000 Вт). Щоб картинка була чіткою, знадобиться три світильника. Від того, як ви їх розташуєте, залежить якість зображення.
Один з найпростіших спосіб виставити світло: розташуйте ведучого в двох-трьох метрах від фону. Направте на нього один світильник. Він забезпечить основне освітлення і сформує тіні, але врахуйте, що лампа не повинна сліпити лектора. Ще два світильника встановіть позаду ведучого за межами кадру і направте їх на фон. Ці лампи мають бути в два рази потужнішими світильника, спрямованого на ведучого.
Крок 6. Продумайте образ ведучого
Дивлячись на ведучого, глядач в першу хвилину приймає рішення: дивитися далі або пошукати інше відео. Тому зовнішній вигляд повинен бути продуманий до дрібниць.
При виборі одягу головне, щоб він виглядав охайно і доповнював художній образ. Так, лектор, який читає курс про економіку країн Північноатлантичного альянсу, навряд чи викличе довіру у глядача, якщо одягнений як байкер.
Через неправильно підібране вбрання можуть виникнути складності чисто технічного характеру, а тому під час зйомок краще відмовитися від:
Речей в дрібну клітинку, смужку або горошок – будуть рябіти на екрані.
Строкатих костюмів – надто яскраві кольори ріжуть око.
Нарядів, колір яких збігається з кольором фону – ризикуєте розчинитися в кадрі.
Стильні аксесуари, такі як сонцезахисні окуляри, намисто або наручний годинник повинні скромно доповнювати образ, а не відволікати увагу глядача.
Крок 7. Пишіть відео частинами
Перед записом відео прочитайте текст вголос, виберіть оптимальну гучність і темп мови. Обов’язково протестуйте мікрофон.
Не варто записувати відразу всю лекцію цілком. Поділіть виступ на короткі дублі. Між ними ви зможете перепочити, а оператор (якщо він у вас є) – поміняти ракурс камери. Зміна ракурсу істотно урізноманітнює відеоряд.
Цікавих вам відеоуроків!